Czy opłaca się być Kierowca Taxi?

uber i bolt postoj taxi

Bycie Kierowcą jest coraz bardziej atrakcyjną formą pracy, szczególnie wśród młodych osób, ze względu na elastyczne godziny pracy oraz dużą swobodę, związaną z wykonywanym zajęciem. Dla większości kandydatów na Kierowców jednym z głównych aspektów, jakimi są zainteresowani, stanowią kwestie finansowe – czy w dzisiejszych czasach opłaca się zostać taksówkarzem? 


Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ na zarobki taksówkarzy wpływa wiele czynników, m.in. ilość godzin pracy oraz związana z tym liczba przejechanych kilometrów, wielkość miasta, po którym porusza się Kierowca czy stawka za kilometr. Z pewnością w wielu przypadkach jest to bardzo opłacalne zajęcie, niemniej nim ktoś zdecyduje się na zostanie Kierowcą TAXI, powinien wziąć pod uwagę koszty, które musi ponieść, decydując się na tego typu pracę, na przykład cena całkowitego uzbrojenia samochodu na TAXI zaczyna się od kwoty około 3000 zł.

Kierowca taksówki – jakie koszty musi ponieść?

Choć praca taksówkarza może wydawać się bezproblemowa, nie należy zapominać o kosztach, związanych z byciem Kierowcą TAXI (lub Kierowcą Uber Bolt lub FreeNow), które musi ponieść potencjalny kandydat. Oprócz posiadania prawa jazdy kategorii B Kierowca jest zobowiązany do wyrobienia specjalnej licencji TAXI, której koszt wynosi od około 200 do 450 zł w zależności od tego, jak długo będzie obowiązywać. 

 

Konieczne jest także nabycie zaświadczenia o przeciwwskazaniach zdrowotnych i psychologicznych – cena badań lekarskich wynosi to 200 zł, a psychotestów – 150 zł. 

 

Dodatkowo wymagane jest zaświadczenie o niekaralności, którego koszt wynosi od 20-30zł.

 

Kierowca musi także zdecydować, czy chce założyć własną działalność i zajmować się wszystkimi sprawami formalnymi i administracyjnymi we własnym zakresie, czy nawiązać współpracę z korporacją, która przejmie na siebie część zobowiązań. 

 

Posiadanie własnej działalności gospodarczej wiąże się z comiesięcznymi opłatami, takimi jak ZUS czy podatek dochodowy, z kolei podczas współpracy z firmą partnerską Kierowca Taxi musi się liczyć z regularnymi opłatami, związanymi z przynależnością do niej. Praca jako Kierowca TAXI wymaga także posiadania własnego samochodu, który musi spełniać standardy jakości i bezpieczeństwa oraz wykupienia ubezpieczenia OC.

 

Współpracując z DEPartner w zakresie rozliczeń twoich przejazdów jako taksówkarz, nie musisz zakładać działalności, posiadać własnej licencji ani martwić się księgowością. Już dziś skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę!

zaswiadczenie o niekaralnosci
Zaswiadczenie o niekaralności

Ile Kierowca Taxi wydaje na paliwo?

Miesięczny koszt paliwa, który Kierowca taksówki musi ponieść, zależy od wielu czynników, takich jak ilość kilometrów, które pokonuje w ciągu miesiąca, ile paliwa spala samochód czy aktualnej ceny benzyny. 

 

Średnio szacuje się, że Kierowca Taxi, który wykonuje kursy regularnie, miesięcznie wydaje na paliwo od około 2000 zł. Nie należy jednak zapominać, że dodatkowe koszty, związane z pojazdem, które Kierowca musi ponieść to koszty amortyzacji, napraw i usług serwisowych.

paliwo na stacji
Stacja paliw

Ile kosztuje uzbrojenie auta na TAXI?

Jeśli Kierowca posiada już własny samochód, musi uzbroić swój pojazd na TAXI. 

Koszty, związane z uzbrojeniem obejmują wyposażenie auta w taksometr (dodatkowym kosztem może być jego montaż – około 400 zł) i kasę fiskalną oraz terminal płatniczy. Koszt urządzeń zależy głównie od ich marki i klasy i mieści się w szerokim zakresie cenowym. 

Trzeba także pamiętać o zalegalizowaniu taksometru i jego regularnej legalizacji – koszt opłaty administracyjnej, związanej z legalizacją taksometru wynosi około 55 zł. 

Inne koszty mogą być związane z usługami serwisowymi lub programowaniem (koszt programowania taksometru to około 60 zł). Podczas pandemii konieczne jest także posiadanie dodatkowych zabezpieczeń pomiędzy Kierowcą a Pasażerami w postaci przegrody z plexi, której zakup także leży po stronie Kierowcy, a jej koszt to kilkaset złotych.

Z reguły całkowity koszt uzbrojenia samochodu wiążę się z kosztami około 3000zł. Dlatego warto rozważyć początek kariery jako Kierowca Uber Bolt i FreeNow przy współpracy z DEPartner, gdzie nie ma potrzeby inwestowania tak dużych środków na start.

kasotaksometr taxi

Koszty związane z oznaczeniem TAXI

Kierowca taksówki musi także liczyć się z kosztami oklejenia samochodu numerami kontaktowymi swojej firmy lub korporacji oraz informacjami, pozwalającymi na identyfikację TAXI czyli numer boczny oraz herb miasta w którym posiada swoją licencję. 

 

Musi także umieścić na dachu pojazdu specjalną lampę (tzw. koguta lub gapa) z napisem TAXI w kolorze białym lub żółtym. Jego koszt mieści się w zakresie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od firmy i modelu. Cena oklejenia samochodu zależy od ilości naklejek oraz miasta, w której Kierowca zdecyduje się na wykonanie usługi, z reguły koszt ten nie przekracza 200zł. 

oklejona taksówka

Wybierz DEPartner na swojego partnera flotowego i rozliczeniowego, aby cieszyć się miłą atmosferą współpracy i czerpać przyjemność z jazdy, a przy tym zarobić naprawdę dobre pieniądze jako swój własny szef!

bolt uber partner krakow malopolska bolt krakow uber krakow
Uber i Bolt Partner Kraków
tarnow bolt uber partner taxi tarnow praca jako kierowca
Uber i Bolt Partner Tarnów
uber bolt partner rzeszow
Uber i Bolt Partner Rzeszów