Od hybryd po biopaliwa – przegląd ekologicznych napędów w Taksówkach.

Toyota Corolla Toyota Camry Hybrid Taxi Uber Bolt

Auta hybrydowe, elektryczne, napędzane wodorem lub biopaliwem – w motoryzacji dawno nie było takiej różnorodności w kwestii napędów. Oszczędności i koszty są szczególnie ważne w przypadku kierowców, którzy chcą zajmować się pracą na taxi czyli jeździć jako Kierowca Uber czy Kierowca Bolt. Oto przegląd ekologicznych napędów, które są dostępne obecnie i tych, które zobaczymy za kilka lat.

Kiedy Toyota w 1997 roku zaprezentowała pierwszego Priusa, nikt nie mógł przypuszczać, że kilkanaście lat później kolejna generacja modelu będzie jedną z najpopularniejszych taksówek, także dla kierowców pracujących jako Kierowca Uber czy Kierowca Bolt. Obecnie wiodącą rolę, także we flocie pojazdów firmy DEPartner, pełnią hybrydowe modele takie jak Toyota Corolla czy Toyota Camry. 

Praca w Bolt taxi czy Uber taxi w najwyższym standardzie oznacza bowiem nie tylko oszczędność paliwa, a więc niskie koszty, ale także komfortową podróż dla pasażerów. Japońskie modele, takie jak Toyota Corolla Hybrid, świetnie sprawdzają się właśnie w mieście, gdzie dużą część dystansu mogą pokonać korzystając wyłącznie z napędu elektrycznego.

Napęd hybrydowy jak działa?

Auta hybrydowe (HEV) korzystają z dwóch źródeł napędu – elektrycznego i spalinowego. W ten sposób nie ogranicza ich zasięg, tak jak w przypadku 100-procentowych „elektryków”, a z drugiej strony rozwój technologii sprawił, że, szczególnie w czasie jazdy miejskiej, mogą one pokonać nawet 50-70% dystansu nie zużywając ani grama benzyny. 

Dodatkowym atutem jest płynna praca napędu oraz wygoda kierowcy pracującego jako Kierowca Bolt czy Kierowca Uber, który nie musi zmieniać biegów (skrzynia bezstopniowa) i ma do dyspozycji auto o dużej dynamice. Pasażerowie z kolei doceniają ciszę na pokładzie, jak w aucie elektrycznym. W przypadku modeli hybrydowych zasięg na prądzie rzadko wynosi więcej niż kilka kilometrów, ale energia do akumulatora (którą czerpie silnik) jest odzyskiwana podczas każdego hamowania, a nawet zwalniania. W ten sposób, niemal zawsze kiedy kierowca rusza lub jedzie ze stałą prędkością, za napęd odpowiada tylko silnik elektryczny. 

Dopiero mocniejsze wciśnięcie gazu oznacza, że uruchamia się silnik spalinowy. Co ważne, wszystko dzieje się całkowicie automatycznie, więc praca jako Kierowca Uber czy Kierowca Bolt nie jest męcząca i nie wymaga skomplikowanej wiedzy technicznej. Atutem jest oczywiście niskie zużycie paliwa.

Ile pali Toyota Corolla Hybrid w mieście? Najczęściej to około 4,5 l/100 km.

Napęd hybrydowy typu plug-in.

Szczególną odmianą hybrydy jest taka z dopiskiem plug-in (PHEV), który oznacza, że, w przeciwieństwie do tej opisanej powyżej, można ją ładować za pomocą zewnętrznego źródła energii. W hybrydach plug-in akumulatory są większe i pozwalają przejechać w trybie elektrycznym kilkadziesiąt a nawet ponad 100 kilometrów. 

Niestety, jeśli nie ładujemy auta np. z gniazdka czy ładowarki miejskiej, akumulatory stają się obciążeniem (i to dosłownie), więc żeby uzyskać zadowalające zużycie paliwa najlepiej regularnie ładować auto. 

W przypadku kierowców pracujących jako Kierowca Bolt czy Kierowca Uber może się to okazać przeszkodą.

Jak działa napęd elektryczny w samochodzie?

Coraz popularniejsze stają się samochody elektryczne (BEV), których budowa nie jest skomplikowana. Nie mają one ani skrzyni biegów ani wału napędowego, jedynie zestaw akumulatorów, silnik (lub silniki) elektryczne i gniazdo ładowania oraz system sterowania energią. W autach elektrycznych nie trzeba wymieniać oleju, filtrów ani płynu chłodniczego. 

Akumulatory są umieszczone nisko pod podłogą, by obniżyć środek ciężkości, a dzięki specyficznej konstrukcji rozstaw osi jest zazwyczaj duży – dzięki temu w kabinie auta elektrycznego może być więcej miejsca niż w modelu spalinowych o podobnych rozmiarach zewnętrznych. Ładowanie auta elektrycznego trwa oczywiście dłużej niż tankowanie benzyny do samochodu spalinowego – jednak technologia idzie do przodu i dziś możliwe jest np. uzupełnienie energii z mocą nawet około 300 kW. 

Zwykle jednak szybkie ładowarki miejskie osiągają do około 150 kW – a to oznacza, że przeciętny czas ładowania akumulatorów od 20 do 80% (to optymalny zakres jego pracy) trwa około pół godziny, w zależności od wielkości „baterii”. Auto elektryczne można ładować też w domu z gniazdka (opcja rezerwowa ze względu na niską moc ładowania) czy ładowarki naściennej, tzw. wallboxa. 

Za jego pomocą pełne naładowanie auta trwa zazwyczaj 6-8 godzin. W praktyce samochód elektryczny nie jest najlepszym rozwiązaniem dla Taksówki. W tej Pracy Kierowca Uber czy Kierowca Bolt nie rzadko miewa dalekie kursy, które wymagają pełnej gotowości o każdej porze dnia i nocy, a podczas podróży z Klientem może nie być czasu na ładowanie samochodu.

Biopaliwa do auta

Przyszłość napędów w motoryzacji jest pewna – ma być oszczędniej, a emisja CO2 musi zostać ograniczona. Obecnie wiadomo, że od 2035 roku na terenie Unii Europejskiej wprowadzony zostanie zakaz sprzedaży samochodów z napędem spalinowym. Sytuację mogą zmienić jednak biopaliwa, czyli takie, które uzyskiwane są z biomasy pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Obecnie biokomponenty stanowią do 10% całości w przypadku benzyny 95-oktanowej i 7% w przypadku diesla. 

Ciekłe biopaliwa produkuje się przy użyciu różnego rodzaju alkoholi, a ich zaletą jest brak konieczności wykorzystywania paliw kopalnych i niższa emisja szkodliwych substancji. Powszechniejsze wykorzystanie biopaliw może mieć jednak negatywny wpływ na ceny żywności oraz powodować deforestację. W rolę paliwa przyszłości mogą też wcielić się paliwa syntetyczne, do których produkcji potrzebna jest woda (może być morska), dwutlenek węgla i energia. 

Aby nie zwiększać emisji, ta ostatnia powinna pochodzić z odnawialnego źródła energii. Zaletą produkcji paliwa syntetycznego (który powstaje z e-metanolu) jest to, że nie ma konieczności rozwijania nowej technologii silników. 

Czym więc napędzane będą taksówki przyszłości? Na razie ciężko na to jednoznacznie odpowiedzieć, bo opcji może być więcej niż teraz.

DEPartner czyli Firma Transportowa przyszłości.

DEPartner to firma, która kładzie ogromny nacisk na ekologię i komfort swoich kierowców, oferując wyjątkowe warunki współpracy i nowoczesne rozwiązania technologiczne. Nasza flota składa się wyłącznie z ponad 400 samochodów hybrydowych, które nie tylko zmniejszają emisję szkodliwych substancji, ale również zapewniają oszczędność paliwa i niższe koszty eksploatacji. DEPartner czyli Rekomendowany Uber Bolt Partner w Polsce oferuje kierowcom najwyższy standard usług, dzięki czemu każdy kierowca Bolt i Kierowca Uber może czuć się bezpiecznie i komfortowo podczas codziennej pracy.

Oferujemy również dodatkowe ubezpieczenie Protektor, które stanowi dodatkową ochronę w razie nieprzewidzianych sytuacji na drodze. DEPartner to firma patrząca daleko w przyszłość, z wizją wprowadzania coraz bardziej ekologicznych samochodów do swojej floty. Naszym celem jest mieć pozytywny wpływ na środowisko miejskie, przyczyniając się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i poprawy jakości życia w miastach, w których działamy.

DEPartner to godna zaufania firma działająca w wielu miastach Polski, w tym w Olsztynie, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i wielu innych. Zatrudniamy kilka tysięcy kierowców, oferując im najlepsze warunki pracy i pełne wsparcie. Nasza oferta obejmuje również wynajem samochodów taxi, co pozwala kierowcom na korzystanie z nowoczesnych i dobrze wyposażonych pojazdów bez konieczności ich zakupu.

Jeśli chcesz dołączyć do zespołu DEPartner i stać się częścią naszej dynamicznie rozwijającej się firmy, która oferuje pracę jako kierowca taxi na aplikacje Uber, Bolt i FreeNow w Olsztynie i innych miastach, Aplikuj do nas. Z nami możesz liczyć na stabilne zarobki, elastyczne godziny pracy i pełne wsparcie administracyjne. 

Nie zwlekaj, dołącz do DEPartner już dziś i rozpocznij nową, satysfakcjonującą karierę w branży transportowej!

Zacznij jeździć i zarabiać!
Wprowadzenie swoich danych zajmie Ci tylko 60 sekund