Od kilku lat w Polsce i na świecie rośnie popularność aplikacji łączących Kierowców z pasażerami, dostawców z Klientami, a nawet z samymi przedmiotami jak hulajnogi czy samochody w zakresie carsharhingu. W poniższym tekście skupimy się jednak na Kierowcach i pasażerach, oraz tym czy Bolt i Uber jest legalny?
Aplikacje łączą Pasażerów z Kierowcami, jednak wielokrotnie powstawały zarzuty pod adresem Kierowców jak i samych korporacji, że nie działają legalnie. Do 2020r Uber i Bolt działały w oparciu o licencje na przewóz osób. Jednak za sprawą ustawy LEX Uber, od kwietnia 2020r działają w pełni legalnie w oparciu o licencje taxi.
Zasada wykonywania przejazdów na tych aplikacjach jest dość specyficzna. Zmieniły się przepisy dot. tego w jaki sposób odbywa się przejazd. Samochody Uber i Bolt nie posiadają kas fiskalnych, gdyż zwolnione są z tego obowiązku przez fakt, że firma obsługująca przejazd, posiada e-kasę i system automatycznie wystawia paragon lub fakturę Klientowi po zakończeniu przejazdu i wysyła ją na podany przez Klienta w aplikacji adres e-mail. Kierowca zatem, nie ma obowiązku wydawania paragonu.
Jeżeli zamawiasz przejazd przez aplikację, pamiętaj że samochód musi być oznaczony. Kierowca Uber i Bolt MUSI posiadać oznaczenia Taxi!
Czy Bolt i Uber to taksówka?
Bolt i Uber jest legalny. Wszystkie samochody świadczące usługi taxi na aplikacjach są taksówkami. Co prawda nie muszą być wyposażone w taksometry, jak to miało miejsce dotychczas. Samochody te oczywiście przechodzą dodatkowe przeglądy TAXI, posiadają na dachu lampę taxi oraz numery boczne. Każdy samochód świadczący usługę przewozu, jest zgłoszony do urzędu miasta i posiada wypis z licencji Taxi. Jest to ogromna zmiana dla Kierowców Uber i Bolt oraz dla samych pasażerów, dzięki temu że samochody są taksówkami, mogą korzystać z udogodnień. Przez udogodnienia mamy na myśli głównie buspasy czy możliwość wjazdu w strefy ograniczonego ruchu w centrach dużych miast.
Ważne jest zatem, aby Pasażer zamawiając przejazd w aplikacji Uber lub Bolt, zwracał uwagę czy podjeżdża po niego taksówka, jeśli jest inaczej – znaczy to, ze trafia na nie uczciwego Kierowcę, który nie spełnia prawnych wymagań. Nie należy za to winić ani Ubera, ani Bolta – czarne owce zdarzają się w każdej branży i należy reagować na takie zachowania, odrzucając taki przejazd i niezwłocznie zgłaszać to w aplikacji, aby Kierowca został zablokowany.
Czy Uber i Bolt może stać na postoju taxi?
To pytanie głównie zadają sobie Kierowcy Uber i Bolt. A to w dalszym ciągu jest sporna kwestia. Samochody będące taksówkami mogą stawać na postoju Taxi, w myśl przepisów.
Pojawia się jednak pewien kłopot.
Samochody nie posiadające taksometru, nie mogą zabierać ludzi z ulicy. Więc co do zasady, stać na postoju można, natomiast nie można korzystać z prawa do zabierania z tego miejsca Pasażera.
Dodatkowo, dochodzi jeszcze jeden aspekt – taksówkarze wciąż nie mogą zaakceptować faktu istnienia Ubera i Bolta. Fakt, że konkurencja świadczy usługi nie rzadko lepszymi samochodami, a zdecydowanie w korzystniejszej cenie, nadal jest problemem.
Jak zostać taksówkarzem bez licencji?
To pytanie również często się pojawia. Odpowiedz jest krótka – Nie da się. Jeśli chcemy pracować jako Kierowca taxi, możemy nie zakładać działalności i nie wyrabiać swojej licencji. Musimy tylko zgłosić się do Partnera rozliczeniowego Uber i Bolt, aby otrzymać wypis z licencji. Partner zajmie się wszystkimi rozliczeniami księgowymi i finansowymi. Dzięki temu, Kierowca będzie mógł się skupić na jeździe opłacając nie wielką opłatę w wysokości 50zł tygodniowo.
Podsumowując, Uber oraz Bolt to popularne aplikacje, które zapewniają zarówno ułatwienia dla Pasażerów ale są również dobrym źródłem dochodu. W Uber i Bolt dzięki współpracy z DEPartner można pracować na stałe oraz dorywczo, bez względu czy poszukujesz pracy dla emeryta lub studenta.
Wybierz DEPartner na swojego partnera flotowego i rozliczeniowego, aby cieszyć się miłą atmosferą współpracy i czerpać przyjemność z jazdy, a przy tym zarobić naprawdę dobre pieniądze jako swój własny szef!